Перший президент Національної академії наук України: відкрилася виставка до 150-річчя від дня народження В.І. Вернадського

  • Друк
  • Email

12 березня 2013 року у приміщенні Кіровоградської обласної наукової бібліотеки імені митра Чижевського відкрилася виставка до 150-річя від дня народження видатного вченого, основоположника вчення про біосферу та ноосферу Володимира Івановича Вернадського.


Структурно ввесь дібраний матеріал експозиції (наукові праці вченого, монографії та окремі статті періодичних видань, присвячених аналізу дослідницької діяльності вченого, біографії, відгуки колег та учнів) поділено на два розділи – «Особистість Вернадського як вченого. Люди, що йому допомагали» та «Наукова та громадська діяльність В.І. Вернадського».


Життя та наукові пошуки Вернадського припали на вкрай нестабільний в історії його батьківщини – замахи терористичних організацій на царя, революційні заворушення, нетривкий період гетьманату Скоропадського, організація перших наукових установ та департаментів УНР, а згодом і УРСР. Не зважаючи на навколишню соціально-політичну обстановку, Вернадському вдалося перейняти і творчо синтезувати досвід своїх видатних вчителів – Д.І. Менделєєва, І.М. Сєченова, О.М. Бутлерова, В.В. Докучаєва, – згодом навіть ставши на початках екологічної теорії, гостро означивши питання взаємодії людини з довкіллям. Відкрите ним поняття біосфери означає оболонку Землі, що, своєю чергою, складається із компонентів земної кори, гідросфери та атмосфери. Ця складна система об’єднує між собою великі біологічні комплекси та всі геохімічні процеси, що відбуваються на Землі часом протягом мільйонів років.


Життєве кредо Івана Васильовича Вернадського полягало у рішучій відмові від вигод долі кабінетного вченого. Він полюбляв працювати на природі, вільно спілкуватися з простими людьми; за студентства брав участь у роботі народницьких гуртків та в організації допомоги голодуючим.


Виставка діятиме ще протягом місяця.

Останнє редагування Четвер, 14 березня 2013 12:08
Loading...

Прокоментувати:

Activate checkbox for comment *

Додаткова інформація