Кіровоградський 34-ий батальйон тероборони. Чотири місяці без ротації. Репортаж з-під Горлівки (ФОТО)

  • Друк
  • Email

Два дні з кіровоградським 34-м батальйоном територіальної оборони, який підпорядковується Міноборони і тримає підступи до північно-західної частини окупованої Горлівки, провели журналісти Інформаційної агенції www.liga.net.

"По першій же команді всі в укриття і по кутах", - інструктує командир взводу Роман з позивним Койот на випадок обстрілу. 

У день нашого приїзду на блокпості 34-го батальйону, за яким починається Горлівка - перша річниця Майдану, і бійці чекають провокацій.

Над головою на лінії електропередач буквально на волосині висять дроти.

"Міськенерго сюди їхати не хочуть", - зітхає Роман. - "Ось цей перебитий провід, який з дня на день повинен впасти на землю, їм взагалі нецікавий. Що тільки не пропонували. Їм, напевно, треба саме в кущах працювати, щоб їх не видно було. Тут є одна енергетична компанія, яка кожного разу до і після обстрілів намагається посилати сюди бригади. Ми спочатку думали - ремонтувати. А зараз підозрюємо, що це не просто так".

За словами бійців, сепаратисти обстрілюють блокпост практично кожен день. На карті РНБО поруч з ним кожен день стоїть значок "Місце зіткнень з терористами".

 

- У Києві вас вважають віртуальним батальйоном, який існує тільки на папері, але в реальних бойових діях участі не бере, - обережно кажу заступнику комбата Володимиру Семенчуку. Інформація в інтернеті теж мізерна: 34-й батальйон тероборони Кіровоградської області (Батьківщина) створювався Юлією Тимошенко в травні - як багато хто думав, під вибори, в рамках проекту "Рух опору".

"Віртуальні ми чи ні, ви вже самі судіть, але ми знаходимося на передовій. У прямому сенсі", - відповідає Семенчук. - "У нас кожен день йдуть обстріли. На цей блокпост з Горлівки постійно приходять диверсійні групи, намагаються штурмувати. Батальйон відпрацьовує половину підступів до Горлівки, всю північну і західну частину. Будь ми віртуальними - ця лінія була б як мінімум подалі від Горлівки. Та й втрати у нас в батальйоні не віртуальні".

У батальйон на момент його формування записувалися всі бажаючі, пояснює Семенчук. Кістяк склала Кіровоградська область, пізніше додалися добровольці зі східних регіонів, Криму, Львівської та Одеської областей. На передовій багато з них вже по чотири місяці.

"Щодо віртуальності. Ми іноді теж читаємо новини в інтернеті", - каже Роман Койот. - "Було образливо, коли ми вже якийсь час стояли в Майорську, а Порошенко сказав, що в Майорську наших військ немає. Ми стоїмо і думаємо: а ми хто тоді? І що ми взагалі тут робимо?"

Командир взводу Роман Койот (фото - Богдан Бортаков)

"Таких випадків дуже багато", - додає куратор батальйону Павло Патарецький. - "Наприклад, місто Дзержинськ звільнялось силами 34-го батальйону. А в інтернеті було написано, що його звільняла Нацгвардія. Зате негативу достатньо: то батальйон воду перекрив Горлівці, то шпали і рейки краде. Це ж неправда. А що стосується участі в бойових діях - мовчать. Реально прикро".

Бійці стверджують, що їх батальйон - єдиний в зоні АТО, що не побував в ротації. Генштаб ніяких конкретних обіцянок не дає.

"Напевно, вважає нас віртуальними", - зауважує Семенчук.

"Іноді нерви здають. Деякі бійці так психують, що вже не ховаються під обстрілами. Ротація нам потрібна. Але тільки з однією умовою - щоб ми не здавали позиції. Щоб хтось сюди прийшов і зайняв місце. Ми тут будемо стояти, скільки треба", - запевняє Роман.

Схоже на те, що передвиборний політичний шлейф, закріплений за батальйоном на етапі створення, тепер генерує тільки проблеми: в існування цього бойового підрозділу вірити не хочуть, Генштаб - ігнорує.

"Можливо, це так. Є такі підозри", - припускає Семенчук.

Скоро почне темніти, і ми сідаємо в авто: їхати по зоні АТО в нічний час - заняття не з найприємніших. Через кілька кілометрів зупиняємося ще на одному блокпосту 34-го батальйону. Чисте поле, на покришках закріплений український прапор. Бійці якраз перевіряють автобус, який випливає з вільного Дзержинська в зайняту терористами Горлівку.

 

- Передайте привіт рідним Сумам, - просить найвеселіше з військових з позивним Циган. На його шапці жовті стрічки з написом: "З нами бог. Україна єдина". На спині - послання для Путіна.

Боєць 34-го батальйону Циган

Боєць Олександр Невський сміється, що він родом з СРСР, але в душі - чистий українець. Дістає з кишені і дає розглянути блакитний берет із п'ятикутною радянською зіркою, потім дбайливо прибирає його. У нього широка посмішка, густа борода і відкрите обличчя. У Сургуті (Росія) живе сестра Невського, і в телефонних розмовах між ними "постійні непорозуміння".

Боєць 34-го батальйону Олександр Невський (фото - Богдан Бортаков)

 

"Я по натурі українець, але всі друзі у мене все росіяни: Псков, Рязань, Сибір, Свердловськ, Челябінськ. А душа українська. І ми переможемо Росію. Тому що, хоч у нас немає озброєння, але дух дуже сильний", - говорить він.

У промові через слово проскакує простонародна приставка "на ...".

Скільки він в зоні АТО, знає до годин:

"Я тут 121 день. Можна, в годинах говорити не буду?"

 

- А чому пішли служити саме в 34-й батальйон?

"Бо мене нікуди більше не брали. Два рази був у військкоматі - не взяли. Сказали: йди додому, тобі 45 років. А сюди покликали - і я пішов. Взяв військовий квиток, паспорт, більше нічого. І поїхав. У мене робота була хороша, працював виконробом, заробляв більше 8 тисяч - це в Кременчуці. Але сказав начальнику, що я тут потрібніше. Там і без мене все побудують, а тут треба будувати все заново. Тут багато молоді 20-23 років. Це ж пташенята, вони не знають, що таке війна. А мені 46-ій рік пішов, і я відчуваю, що я дозрів до цієї війни, і мені не шкода себе".

Звуки війни стають голосніше. Поїздка на третій блокпост батальйону скасовується: горлівські бойовики почали інтенсивний обстріл українських позицій. Проїжджаємо Дзержинськ. Через півгодини терористи з Горлівки обстріляють околиці міста. Постраждають селища Новогородське, Майорськ, Широка балка, Артемове, Ленінське. Вогонь по бійцям вівся чотири години.

"Хлопці вітають укрів з річницею Майдану!" - Написали горлівські бойовики в соцмережах.

За вікном автомобіля на швидкості понад сто кілометрів проноситься типовий донбаський пейзаж: шахти, терикони, збіднілі села. З цією мирною картиною дисонує стовп диму, який піднімається в жовтому осінньому степу - наслідок розпочатого обстрілу.

Але війна вривається в салон не цією картинкою і не звуками обстрілу. На телефон супроводжуючих надходить дзвінок: поранено кілька бійців 34-го батальйону, в одного з них - осколкове поранення черевної порожнини, терміново потрібен судинний хірург. Транспортувати можна - важкий. Починається обдзвін відразу по декількох напрямках. У Дзержинську лікаря з такою кваліфікацією немає, зона пошуків все більше розширюється. Хірурга знаходять тільки в Костянтинівці.

До пораненого бійця лікар не встиг: він помер за десять хвилин до його приїзду.

"Його звали Колею", - говорить Семенчук.

Ночувати залишаємося в розташуванні 34-го батальйону. Кілька наметів в полі. Перевернутий розбитий уазик. Техніка. Темно, без ліхтаря неможливо пройти і метра. Яскраві зірки.

 

"Робити вам нічого. Їхали б собі в готель", - бурчить старший прапорщик Микола Веселов.

Військовий кухар Іра називає його Папою, решта бійців - Батєй. Пропонує погрітися біля буржуйки. На стінах намету - дитячі малюнки та плакати, передані українським військовим.

Працює телевізор. Вечорами бійці дивляться новини і серіали. Іноді повертають антену і ловлять сигнал з так званої ДНР. Але сьогодні - 5 канал, річниця Майдану. Розмова заходить про революцію: про роботу журналістів, про Внутрішні війська і Беркут. З кількома бійцями погляди розходяться, але в цілому бесіда йде досить м'яко - нам вдається чути один одного.

Говоримо про результати Майдану і політику.

"Ось чому всі говорять, що ми - Батьківщина? Причому тут це?", - обурюються бійці.

Всіх без винятку політиків вони не люблять, з депутатів пропонують створити окремий батальйон і відправити на війну.

"А Ляшко б у мене вугілля з буржуйки руками витягав", - додає Батя.

Вечеряємо. Іра приготувала картоплю, нарізала рибу. На м'ясо бійці "скинулися по п'ятірці".

"Міноборони не може забезпечувати м'ясом - за умовами зберігання", - каже кухар Іра.

Сухпайки від Міноборони видають тільки тим бійцям, які їдуть на завдання. Тим, хто окопався на блокпостах, вони вже не передбачені: на місцях розгортаються польові кухні.

- Пора спати, - каже Батя. Видає спальники ("Повернути в тому ж вигляді!"), І ми прощаємося.

Вранці користуємося паузою в обстрілі і їдемо на третій блокпост 34-го батальйону в районі Горлівки. Справжній укріпрайон. Бійці зізнаються: віджали його у терористів. У котловані, виритому за допомогою техніки, можна стояти на повний зріст. Нагорі військовий з біноклем - вивчає обстановку. Земля під зенітною установкою усипана відпрацьованими гільзами. Внизу, в котловані - техніка та армійські намети. За однією з них, як нагадування про мирне життя, стоїть велосипед.

Стовпи лінії електропередач в полі після близьких вибухів схилилися до самої землі.

Комбат батальйону, полковник Дмитро Красильников зараз міг би готуватися до першого засідання Верховної Ради - Тимошенко пропонувала йому місце в прохідній частині списку. Він відмовився.

"Політика поки не для мене. Це моя особиста думка, але я повинен бути в тому місці, в якому від мене хоч щось залежить. Тоді я вважаю себе потрібним. Поки в політиці від мене нічого не буде залежати", - відповідає він на запитання, чому не пішов на парламентські вибори.

Дмитро Красильников (фото - Богдан Бортаков)

Бійці Дмитра Красильникова вступили в свій перший бій вже на четвертий день перебування в АТО. Але головною заслугою 34-го батальйону він вважає звільнення Дзержинська.

Крім того, батальйон брав участь у бойових діях в районі Дебальцево.

"Там є село Нікішине. Ми коли перший раз туди входили в липні, це було нормальне село, взагалі не займане війною. Зараз там все зруйновано, розбомблено. Це страшно"

Тепер, за словами Дмитра Красильникова, батальйон тримає більше десяти блокпостів між окупованою терористами Горлівкою та звільненим містом Дзержинськ.

- Часто обстрілюють?

"Практично кожен день. Люди дуже втомилися. Це ж дві великі різниці - перебувати місяць у спокійному Краматорську, Слов'янську або більше чотирьох місяців безпосередньо на лінії бойового зіткнення".

Бійці кажуть: краще б уже був відкритий бій, це простіше і зрозуміліше, ніж це постійне психологічне вимотування - очікування обстрілу, свисту мін або снарядів. Але в ротацію наш батальйон не відпускають.

- Що кажуть в Генштабі?

"Ну, ми теж розуміємо прекрасно - можливо, немає на кого поки міняти. Але бійцям потрібен відпочинок, хоча б діб 10-15, це було б нормально. І вони повернуться на передову. Вони нікуди не розбіжаться. Ті, хто хотів розбігтися, вже лежать в лікарні, роблять довідки за сімейними обставинами. Ми відпускаємо людей в короткострокові відпустки, але їм належить максимум 2,5 дня за місяць".

 

- Які втрати в батальйоні?

"На жаль, у нас 11 загиблих і 53 поранених за цей період. Є й такі, які отримували поранення і не зверталися за допомогою, щоб не залишати зону бойових дій".

 

"Люди реально втомлюються від щоденних обстрілів, зіткнень Це може призвести до психозу За всіма нормативами людям треба давати відпочивати Ми реально стоїмо щитом між сепаратистами і вільною землею Нам потрібне розуміння по Генштабу: .... Всі мовчать, всім зручно, батальйон стоїть, поки . немає наказу на ротацію Але це не зовсім правильно ", - говорить Патарецький.

Наприкінці жовтня 34-й батальйон територіальної оборони був включений до складу 57-ї механізованої бригади. Бійці сподіваються, що командування не забуде провести бойове злагодження.

Останнє редагування Середа, 26 листопада 2014 16:20
Loading...

Додаткова інформація