Відтепер журналістам стане легше

В Україні обмаль навчальних закладів, що гартують журналістів залізним словом -  три/ чотири на всю країну.

Після Майдану виплеснула нова хвиля свободи слова, почався значний потік охочих стрімити, писати блоги. Так, у мережі народжуються  думки, які з часом перетворюються в  серйозні пости, що стають продуктивними меседжами.

Подумаємо, хто такий журналіст?

Зараз у медійному просторі  жваво обговорюється це питання.  Основною причиною цьому є низка важливих прав та гарантій, що надаються  представникам цієї професії законодавством України.

Останні пів року журналісти, збираючи важливу для висвітлення  інформацію, ризикують своїм життям та здоров’ям, тому і потребують захисту їх професійних прав на державному рівні.

В першу чергу, статус журналіста підтверджують відповідні посвідчення, видані засобами масової інформації та низка профільних законів,  цивільно-правовові договори тощо.

Щодо так званих фрілансерів або журналістів, які працюють в інтернет-виданнях, їх статус журналіста підтверджується відповідною спілкою, однак його не завжди визнають міліція, прокуратура, суди тощо

Нещодавно ВРУ прийняла новий Закон України № 1170-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про інформацію" та Закон України "Про доступ до публічної інформації", що поліпшують ситуацію.

Завдяки тому, що були внесені зміни до статті 25 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні,  встановлено, що тепер статус журналіста можна підтверджувати не лише вищезазначеними документами, а й документами, виданими професійними об’єднаннями журналістів. Це означає, що посвідчення журналіста, видані Незалежною медіа-профспілкою України, Національною спілкою журналістів України та іншими професійними об’єднаннями журналістів відтепер на законодавчому рівні визнаються доказами належності особи до професії журналіста.

Сприятливим для роботи журналіста є й те,  що на особу, яка може підтвердити свою професійну належність до професії журналіста (а не тільки належність до того чи іншого ЗМІ), поширюються всі права і обов’язки журналіста, передбачені Законом України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні».

Важливим моментом у новій редакції Закону про ЗМІ є те, що  відтепер журналісти та засоби масової інформації не можуть притягатись до відповідальності за поширення недостовірної інформації, якою принижується честь, гідність, ділова репутація осіб у випадках, коли такі відомості є дослівним відтворенням публічних виступів або повідомлень будь-яких фізичних та юридичних осіб, а не тільки суб’єктів владних повноважень.

Крім того, перелік підстав звільнення журналістів та ЗМІ від відповідальності перестав бути вичерпним. Після внесення змін до статті 42 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», доповнили новим пунктом 6, який передбачає, що звільнення від відповідальності або не притягнення до неї може встановлюватись й іншими законами.

Позитивом в усьому є те, що оновлені закони дозволяють підігнати  медійне законодавство до практики Європейського суду з прав людини

 

Loading...

Прокоментувати:

Activate checkbox for comment *

Додаткова інформація